Orbán Viktor megmutatja, amit még sosem mondtak el a koronavírus-járványról (VIDEÓ)
Visszaemlékezett a miniszterelnök és a kormány arra, hogy milyen volt az öt éve kitört világjárvány.
Fegyveres katonákat küldhetnek a határra és bővítenék a hatóságok jogkörét, akár börtönnel is sújthatnák a határátlépést, valamint kvázi zárt táborokat hoznának létre a határ mentén. Tizenhárom törvényt módosítana a kormány és a Fidesz annak érdekében, hogy kezelje az illegális bevándorlást. A javaslatcsomaggal bevezetnék a válsághelyzet lehetőségét is.
Tranzitzónák felállítása a határon, a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet fogalmának bevezetése és a büntető törvénykönyv (Btk.) módosítása – egyebek mellett ezeket tartalmazza az a pénteken benyújtott javaslatcsomag, amellyel a tömeges bevándorlást kezelné – összesen 13 törvény módosításával – a kormány és a Fidesz-KDNP-frakció.
Az egyik előterjesztésben a Fidesz-KDNP képviselői kezdeményezték a rendőrségi, a honvédelmi és a honvédek jogállásáról szóló törvény módosítását, a másikban pedig Pintér Sándor belügyminiszter tett javaslatot további 10 jogszabály, köztük a Btk. változtatására.
Válsághelyzet kihirdetésére készül a kormány
A belügyi tárca vezetőjének javaslata bevezetné a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet fogalmát, ezt az érintett megyei vagy fővárosi rendőrfőkapitány és a menekültügyi hatóság vezetőjének kezdeményezésére, miniszteri javaslatra a kormány rendelhetné el legfeljebb fél évre, de azt utána meg is hosszabbíthatná. Kimondanák, hogy az ilyen válsághelyzet kezeléséhez ideiglenesen igénybe lehetne venni az állami vagy önkormányzati tulajdonban lévő ingó- és ingatlanvagyont.
A válsághelyzet bevezetése esetén különleges jogosítványokat kapnának a hatóságok. A hvg.hu információi szerint a válsághelyzet bevezetésének feltételei a következőek:
a) ha a Magyarországra érkező elismerést kérők száma
b) ha a Magyarországon a tranzitzónában tartózkodók száma
c) ha egy település közbiztonságát veszély fenyegeti
d) zavargás tör ki a menekültek körében.
Tranzitzónák a határon
Pintér Sándor az államhatártörvény módosításával kezdeményezte továbbá, hogy azokon az államhatárszakaszokon, amelyeket a leginkább érint a tömeges bevándorlás, úgynevezett tranzitzónákat alakítsanak ki, ahol a nagy számban érkező migránsokat mindaddig elhelyezhetik, amíg lefolytatják a menekültügyi eljárásukat. E zónák miatt 60 méteresre bővítenék azt a határ menti sávot, amelyen belül az ingatlanok közérdekű használati joggal terhelhetők, amiért pedig kártalanítás jár.
A hvg.hu úgy tudja: ezek a tranzitzónák inkább zárt táborok lennének. A zónákat Magyarország felé nem lehetne elhagyni, csak Szerbia felé. Bár az EU a zárt menekülttáborokat megszüntette az embertelensége miatt, azonban nem véletlen, hogy ehhez hasonló létesítményt hozna létre kormány, hiszen Orbán Viktor szerint 2013 előtt a sikeres magyar menekültügy kulcsa volt a zárt tábor. Ha elfogadják a tervezetet, lényegében mindenki ilyen kvázi zárt táborokba kerülhet.
A sok kérelem megfelelő kezelése érdekében speciális, még a tranzitzónában tartózkodás alatt lefolytatható eljárás bevezetését is indokoltnak tartja a tárcavezető, aki ezért a menedékjogi mellett módosítaná a polgári perrendtartási törvényt is. A speciális eljárásban a menekültügyi hatóságnak soron kívül, de legkésőbb nyolc napon belül kellene döntenie a kérelem elfogadhatóságáról. A bíróság a menekültügyi hatóság döntését nem változtathatná meg, de a jogszabálysértő közigazgatási határozatot hatályon kívül helyezhetné, és új eljárást írhatna elő.
Biztosítaná továbbá a miniszter – változtatva az útdíjtörvényen –, hogy a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet kezelésébe bevont – 3,5 tonna megengedett legnagyobb össztömeget meghaladó, ezáltal – útdíjköteles gépjárművek feladatuk ellátása során mentesüljenek a díjfizetés alól.
Börtön is járhat a határsértésért
Jelentős tétel a javaslatcsomagban a Btk., a büntetőeljárási és a büntetések végrehajtásáról szóló törvény módosítása. Ezek alapján várhatóan önálló büntetőjogi tényállás lesz a Btk.-ban a határzár tiltott átlépése, megrongálása és a határzárral kapcsolatos építési munka akadályozása. Ezekben a szabadságvesztés mellett a kiutasítás büntetését is mindenképpen ki kell szabni. Tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetben ezekben az ügyekben minden mást megelőzően kell majd a büntetőeljárást lefolytatni. Emellett szigorodik az embercsempészet büntetése is, amiért akár 10 év is kiszabható lehet.
Ezeken felül változhat a termőföld-, a környezetvédelmi és az építésügyi törvény is, utóbbi kiterjesztené az egyedi szabályozási lehetőséget válsághelyzet esetén a nemzetbiztonsági célú építmények létesítésére. Így például ilyen válsághelyzetben építési tilalom alá eső területen is lehetne nemzetbiztonsági célú építményt létesíteni. Szintén ez a jogszabály mondaná ki, hogy tömeges bevándorlási válsághelyzetben a kormány rendeletben meghatározhatja a területfelhasználás és – beépítés feltételeit, az érintett önkormányzatok pedig ennek megfelelően kötelesek gondoskodni településrendezési eszközeik módosításáról.
A Fidesz a honvédséget is a határra küldené
Az Országgyűlésnek benyújtott másik előterjesztésben Fidesz-KDNP-s politikusok új feladatokat adnának a honvédségnek a migrációs válsághelyzet idejére, az indoklásban megjegyezve, hogy az alaptörvény módosítását nem látják szükségesnek. Indítványuk alapvetően őrzési és védelmi feladatokat szán a honvédségnek, egyúttal kimondja, hogy rendőrséggel történő közreműködés során nem vonhatja el annak feladat- és hatáskörét. A honvédség által védendő létesítményeket a kormány rendeletben határozhatja majd meg. A tervezet alapján szeptember 15-től már bevethető lenne a honvédség a határon.
A katonák annak érdekében, hogy a határon átlépő bevándorlókat megpróbálják megállítani őrkutyákat, gumilövedéket, pirotechnikai eszközöket, könnygázgránátot, elfogó hálót is bevethetnek. Abban az esetben,ha életet vagy testi épséget súlyosan veszélyeztető cselekményt észlelnek a katonák, vagy rátámadnak arra a létesítményre, melyet a honvéd őriz, éleslőszert is bevethetnek.
A honvédség új jogosítványa lehet például a gépjárművek közúti megállítása, továbbá a katonák – a rendőrök jogaihoz hasonlóan – felhatalmazást kapnak helyszínbiztosításra, területzárásra, valamint kényszerítő eszközök alkalmazására, illetve a személyi szabadságot is korlátozó intézkedésekre is.
Házkutatás engedély nélkül
A kormánypárti képviselők ugyanebben az előterjesztésben kezdeményezik, hogy a rendőrök az illegális bevándorlók felkutatása érdekében bebocsátás vagy hatósági határozat nélkül is behatolhassanak magánlakásokba a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet idején.
A rendőrségi törvényt úgy is módosítanák, hogy a hatóság külföldi felderítő tevékenységet is folytathasson az embercsempészek elleni küzdelemben. A rendőrség emellett egy másik változtatással bevonhatóvá válna a válsághelyzet alatti járványügyi intézkedésekbe.
Gulyás Gergely, a Fidesz frakcióvezető-helyettese pénteken azt mondta, hogy a tervezett módosítások várhatóan szeptember közepétől lépnek hatályba.